Éterické oleje a jejich využití v domácnosti

09.01.2021

V poslední době se do našich domovů opět vrací trend využívání éterických olejíčků. Používáme je nejčastěji do aromalamp, ale olejíčky přitom mají široké spektrum využití.

Pokud jsou oleje 100% čisté, prvotřídní kvality, musíme počítat s poněkud vyšší cenou, nicméně tu nám vynahradí oleje svou kvalitou a také tím, že nemusíme používat velké množství oleje, často stačí pár kapek. Kdežto nekvalitní, nebo syntetické vonné oleje jsou naopak určeny pouze pro aromalampy, ale ani tak bych je raději nedoporučovala.

Oleje od firmy GW jsou v TOP kvalitě, 100% čisté a často stačí opravdu 2 kapky do aromalampy, protože jsou silné a kvalitní. Navíc je k dispozici 19 druhů olejů, rozlišných bylinek a vůní.

Jak si ale v tak velkém množství jednotlivých olejů vybrat?

Kdo nemá s oleji zkušenost, bude jistě vybírat podle toho, jak by který olejíček mohl vonět. Neříkám, že je to špatně, i já jsem takto kdysi dávno začínala, dokud jsem nepronikla do tajů bylin a aromaterapie.


Základní oleje, které je dobré mít doma do aromalampy

- eukalyptus -> pročistí vzduch, dokonce i od špatných energií, celkově je skvělý pro respirační onemocnění, protáhne dýchací cesty a zprůchodní třeba i ucpaný nos. Takže v době chřipkové je to stav ideál. Navíc krásně voní

- levandule-> skvěle uvolní tělo i smysly, je ideálním, relaxačním olejem pro uvolnění třeba před spaním, nebo pokud vám nemohou děti usnout. Levandule také skvěle odhání špatné energie a ideální je i do šatníku proti molům. Tady doporučuji nakapat olej třeba na destičku z pálené hlíny nebo do suché směsi květů a udělat si domácí Pot-Pouri 

- citronová tráva, citrusy -> pro navození energie a udržení pozornosti se skvěle hodí citrusové oleje, například citronová tráva, citron, nebo grepfruit

- růžové dřevo -> hodí se jak pro navození pohodové atmosféry, tak je vhodné třeba i pro romantické večery, nebo naopak pro každodenní použití, protože růžové vůně jsou univerzální, jemné a našemu nosu velice příjemné. 

Oleje, které se určitě hodí do vaší domácí lékárničky

Jsou některé oleje, které je určitě skvělé mít ve své domácí lékárničce, protože na rozdíl od aromalampy je můžete použít i k lokálnímu použití na tělo. Každý olej je přitom jedinečný a unikátní a přesným použitím jednotlivých olejů se budu zabývat v některém z dalších článků. Pro primární použití a doplnění domácí lékárničky vám postačí právě teď vědět, že:

- čajovník (Tea-tree olej) se hodí skvěle na ošetřování drobných ranek, pupínků, vřídků a akné. Dá se lokálně použít neředěný právě přímo na tuto ranku. Je antibakteriální, antiseptický a přírodní desinfekce.  Urychluje hojení ran. Dá se tak skvěle použít i na přimíchání do čistého krému, nebo do rozpuštěného bambuckého oleje, který vám po stuhnutí vytvoří skvělou mast na všechny rány, anebo do vazelíny.

- levandule -> již byla zmíněna výše, nicméně tato bylinka nejen krásně vypadá na levandulových polích, ale pro své úžasné regenerační schopnosti je vhodné ji používat třeba v nosném, mandlovém oleji a lze ji použít jako pleťový olej, nebo i k masážím. Léčí drobné vřídky a pupínky, pokud je pleť vystavena třeba slunci, používá se k regeneraci po slunění, ale skvělý je jako pleťový olej, kdy je dokonalý regenerátor aknózní pleti, pomáhá redukovat vrásky a při jejím vdechování samozřejmě dochází k relaxaci a regeneraci těla i smyslů. 

Použití éterických olejů v kuchyni

Samozřejmě, že je možné kvalitní, éterické oleje používat i v kuchyni. Například levanduli, citron, rozmarýn, grapefruit, skořici. I zde však platí všeho s mírou! Oleje bývají často silné a proto je potřeba s nimi zacházet s opatrností - méně je někdy více. Pokud byste si oleje dali mnoho, může to vážně poškodit vaše zdraví.

Proto berte prosím tato doporučení spíše jako doporučení, je na každém, jak bude své oleje používat. Rozhodně zde nemůžu napsat, že nějaký olej je vhodným, léčebným prostředkem. Sami musíte znát svůj zdravotní stav, případně se poradit se svým lékařem.